Masło shea, inaczej zwane masłem karite, to jeden z najczęściej stosowanych składników w przemyśle kosmetycznym. Jest uniwersalnym produktem, który możemy znaleźć w kosmetykach do włosów, twarzy i ciała. Czemu zawdzięcza taką popularność?
Produkcja
Masło shea to tłuszcz pozyskiwany z orzechów drzewa Masłosza Parki. Drzewo to pochodzi z Afryki Zachodniej i Środkowej. Tradycyjnie produkcją masła shea zajmowały się kobiety. Suszyły orzechy na słońcu, po czym zdejmował z nich łupiny, które tłukły następnie na miazgę. Olej powstawał po zagotowaniu miazgi z wodą. Po wystygnięciu zmieniał konsystencję i stawał się masłem. Aktualnie używa się mechanicznych pras, które podczas zgniatania wysuszonych orzechów podgrzewają je. Dzięki temu nie ma potrzeby ponownego gotowania miazgi. Olej wytrąca się samoistnie i tak powstaje finalny produkt.
Z czego składa się masło shea?
- kwasy tłuszczowe: linolowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy
- witamina E
- katechiny
- witamina F
- witamina A
- pochodne kwasu cynamonowego
Nawilża i chroni
Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych ma właściwości nawilżające i ochronne. Wchłania się szybko, natłuszcza skórę i odbudowuje warstwę lipidową. Nadaje się do stosowania na całe ciało. Szczególnie dobrze poradzi sobie z suchymi i popękanymi obszarami skóry jak pięty czy dłonie. Idealnie sprawdza się do ust, regeneruje i nawilża wysuszone wargi. Położone na twarz ochroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi jak mróz czy silny wiatr. Użyte na cienką skórę pod oczami, pomoże ją ujędrnić i wzmocnić. Pobudzi krążenie, dzięki czemu pomoże na opuchnięcia i cienie pod oczami. Kwasy linolowy i oleinowy równoważą się nawzajem. Dzięki temu masło shea łatwo wchłania się w skórę i nie powoduje przetłuszczania skóry.
Łagodzi stany zapalne
Zawiera kilka pochodnych kwasu cynamonowego, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Jest ono korzystne do leczenia stanów zapalnych, takich jak zapalenie skóry i trądzik różowaty. Dzięki kateinom pomoże też na zadrapania, oparzenia słoneczne czy obrzęk skóry. Może przynieść ulgę przy łuszczycy czy egzemie. Najnowsze badania pokazują, że może pomagać leczyć atopowe zapalenie skóry.
Przeciw starzeniu
Bogate w witaminę E masło shea jest jednym z najlepszych kosmetyków przeciwstarzeniowych. Witamina E to naturalny przeciwutleniacz, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Pobudza skórę do szybszej produkcji kolagenu. Zmiękcza i ujędrnia skórę, dzięki czemu spłyca drobne zmarszczki mimiczne. Witamina F pomaga zachować nawilżenie skóry, co spowalnia efekty starzenia.
Do włosów
Tak samo jak w przypadku skóry masło shea pomoże chronić i nawilżyć włosy. Pomoże odbudować strukturę włosa. Sprawdzi się idealnie przy pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Stosowane jako maska na włosy, pozwala zregenerować i wzmocnić łuskę włosa. Wygładza i uelastycznia włosy, a stosowane na skórę głowy wzmacnia cebulki. To idealny kosmetyk dla włosów nisko- i średnioporowatych.
W walce z cellulitem
Masło shea może pomóc w walce z bliznami, rozstępami czy cellulitem. Jego przeciwzapalne i nawilżające właściwości wspierają się wzajemnie. Dzięki temu wspiera odnowę komórek skóry i regenerację naskórka. Wygładza skórę i spłyca blizny. Ponieważ topi się od temperatury skóry, jest idealnym produktem do masażu ciała.
Ulga po opalaniu
Samo masło shea nie może być stosowane jako filtr przeciwsłoneczny. Samo w sobie zapewnia ok. 3–4 SPF i nie jest to stabilna ochrona. Może być jednak stosowane jako wsparcie dla kremu przeciwsłonecznego. Nałożone na skórę po opalaniu, nawilża i nie dopuści do przesuszenia skory. Przynosi też ulgę w przypadku poparzeń słonecznych. Dzięki witaminie F szybko zregeneruje skórę i odbuduje warstwę lipidową.
Rafinowane czy nierafinowane
Do rafinacji masła shea wykorzystuje się wysokie temperatury. Sprawia to, że traci ono kolor i zapach. Niestety większość składników aktywnych jak np. witaminy nie wytrzymują wysokiej temperatury. Powstałe w ten sposób masło jest pozbawione swoich pielęgnujących właściwości, chociaż wciąż będzie nawilżać. W konsystencji przypomina balsam. Nierafinowane masło shea ma ziemistą konsystencję, a jego kolor jest bardziej żółty. Pozyskiwane w tradycyjny sposób nie traci swoich właściwości. Do celów kosmetycznych nierafinowane masło to idealny wybór.
Czy jest dla każdego?
Masło shea jest tłoczone z orzechów, ale nie ma na nie udokumentowanych przypadków alergii. Ponieważ w porównaniu do innych orzechów ma bardzo mało protein, a dużo tłuszczy, jest bezpieczne w stosowaniu dla każdego. Dzięki temu, że nie zatyka porów, sprawdzi się dla każdego rodzaju skóry.