w

Laminowanie, czyli drugie życie Twoich włosów

Laminowanie włosów

Laminowanie włosów to odżywczo-regeneracyjny zabieg, którego popularność stale rośnie. Polega na pokryciu włosów odpowiednim preparatem, który wspomaga regenerację włosów i zabezpiecza je przed wysoką temperaturą, wilgocią, czy uszkodzeniami mechanicznymi. Oczekiwania po zabiegu? Włosy wygładzone, lśniące, miękkie, bez rozdwojonych końcówek. W poniższym artykule, odpowiemy na kilka pytań dotyczących laminowania włosów. 

Na czym polega laminowanie włosów?

Laminowanie włosów to zabieg, który powstał głównie z myślą o posiadaczkach zniszczonej, puszącej się fryzury. Zazwyczaj taki stan naszych włosów, to efekt koloryzacji, czy zbyt częstego wystawiania ich na działanie wysokiej temperatury np. podczas prostowania, jednak może to być spowodowane porowatością włosów, czyli rozchyleniem łusek. Laminowanie, przez nałożenie specjalnych preparatów, domykają końcówki i łuski, dzięki czemu przynosi natychmiastowy efekt gładkich włosów.

Laminowanie włosów

Jak laminować włosy?

Włosy można laminować zarówno w salonie fryzjerskim, jak i w domu. Druga opcja jest zdecydowanie tańsza, ponieważ laminowanie włosów u fryzjera to koszt od 300, do nawet 800 zł. Jednak trzeba się liczyć, że zabieg wykonywany w domu, będzie miał zdecydowanie krótszy czas działania, niż ten wykonany w profesjonalnym salonie, który przyniesie efekty utrzymujące się aż do 3 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ laminowanie włosów w domu przynosi powierzchniowy efekt, podczas gdy zabieg w salonie odżywia pasma włosów od środka. 

Laminowanie włosów u fryzjera, to czteroetapowy proces, polegający na nałożeniu na nie preparatu, będącego mieszanką keratyny i substancji, które zamykają łuski włosa. Następnie poddaje się je działaniu ciepła, które ułatwia wchłanianie keratyny, a co za tym idzie, uzupełnianie ubytków i uszkodzeń. Czas takiego zabiegu to od 45 do 60 minut, i choć nie wydaje się on skomplikowany, to wymaga odpowiedniej wiedzy i kosmetyków.

Przy laminowaniu włosów w domu korzysta się z żelatyny, znajdującej się np. w galaretkach. Żelatyna zbudowana jest z kolagenu, działającego podobnie do keratyny. Przed rozpoczęciem laminowania włosów przygotuj sobie preparat. Rozrób łyżkę żelatyny z 3 łyżkami gorącej wody, mieszaj do rozpuszczenia żelatyny i na koniec dodaj trochę odżywki do włosów. Powstałą miksturę możesz wzbogacić o oliwę z oliwek, olej arganowy, czy sok z cytryny. Teraz jesteś gotowa. Zabieg laminowania w domu, powinno rozpocząć się tak samo, jak u fryzjera – od dokładnego umycia włosów szamponem, który oczyści je z resztek kosmetyków. Tak mocne szampony, nazywane są szamponami oczyszczającymi, tzw. rypaczami. Bardzo mocne szampony będą zawierały surfaktanty: SLS, SLES, ALS, MLS. Po umyciu i osuszeniu włosów ręcznikiem, nałóż na nie, wcześniej przygotowany preparat, dokładnie wcierając go w każdy kosmyk. Teraz, nałóż na włosy czepek albo folię i owiń głowę ręcznikiem. Zmyj maskę ciepłą wodą po upływie 35-40 minut. Domową laminację włosów, należy wykonywać co 2-3 tygodnie, aby nie doprowadzić do ich przeproteinowania.  

Innym znanym, domowym sposobem na laminację włosów, jest laminacja siemieniem lnianym, która wygładza włosy i zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wysoką temperaturą. Oprócz tego, siemię lniane wspaniale odżywi i nawilży Twoje włosy, ponieważ zawiera błonnik, cynk i wapń. Jak wygląda przygotowanie maseczki do laminacji? Do garnuszka wsyp 2 łyżki siemienia lnianego, zalej je szklanką wody i gotuj na małym ogniu, przez 10 minut, ciągle mieszając. Po tym czasie, przelej miksturę do miseczki aby ostygła. Teraz masz czas aby dokładnie umyć włosy mocnym szamponem tzw. rypaczem. Po ostygnięciu siemienia lnianego, dodaj do niego odżywkę do włosów (ewentualnie oliwę z oliwek czy olejek arganowy). Tak gotowy preparat nałóż na włosy, następnie owiń je folią lub załóż czepek, a na koniec owiń wszystko ręcznikiem, aby włosy były w jak najwyższej temperaturze. Pozostaw maskę na włosach około godziny i spłucz ciepłą wodą. Efekty po laminacji siemieniem lnianym nie będą tak spektakularne, jak w przypadku laminacji keratyną u fryzjera, jednak będą przyjemnie miękkie i wygładzone. Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie chcą wydawać tak dużych pieniędzy na zabieg laminacji w salonie, albo nie mogą, przez obecnie panującą pandemię.

Jakie korzyści niesie za sobą laminowanie włosów?

Ponieważ laminowanie polega na domknięciu łusek włosa, powoduje że włosy stają się aksamitnie gładkie, błyszczące i miękkie. Nie plączą się, ani nie puszą, są sypkie w dotyku i wydają się grubsze. Ponieważ podczas laminacji zasklepiają się rozdwojone końcówki, najbardziej spektakularny efekt osiągną osoby ze zniszczonymi włosami, u których ten problem występuje. Po laminowaniu włosów, będą one tworzyły jednolitą całość. Jedno jest pewne. Kto chociaż raz dokona laminacji włosów, pozostanie jej wierny na długo. 

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

Mydła Naturalne

Mydła naturalne – ekologiczne składniki do ciała

masło shea nierafinowane

Masło shea – wła­ści­wo­ści w kosme­tyce