w

Czy skarpetki sportowe są potrzebne? Jak wybrać odpowiednie skarpetki na trening?

Skarpetki sportowe

Odpowiedni strój podczas wykonywania aktywności fizycznej jest niezwykle ważny. Powinien zapewniać swobodę ruchów oraz komfort, składać się z wysokiej jakości materiałów oraz być dopasowany do rodzaju sportu, który uprawiasz. Wygląd także jest istotny, dobrze wykonane i stylowe ubrania sportowe dodają pewności siebie i zachęcają do jeszcze większego wysiłku. Wybierając ubrania do ćwiczeń na pewno skupiasz się na dobrze podtrzymujących biust stanikach, wygodnych dresach lub legginsach i przewiewnych koszulkach, ale czy poświęciłaś kiedykolwiek uwagę skarpetkom, które zakładasz do ćwiczeń? To element często zaniedbywany, a przecież sportowe skarpetki damskie znacząco poprawiają komfort stóp, co przekłada się na jakość wykonywanych ćwiczeń i dobry nastrój podczas treningu. Skóra w dobrze dopasowanych skarpetkach ma zapewnioną dobrą przepuszczalność, dzięki czemu odprowadza pot na zewnątrz. Materiał trzyma się stóp, jednocześnie nie uciskając ich w żadnym miejscu. Za to niewygodne oraz niedostosowane skarpety mogą ślizgać się w bucie, doprowadzać do otarć a nawet przyczynić się do kontuzji. Zwykłe skarpety nie są też tak wytrzymałe i mogą być przyczyną brzydkiego zapachu. Jak więc wybrać sportowe skarpetki damskie, które dobrze sprawdzą się podczas aktywności fizycznej?

Odpowiedni materiał kluczem do sukcesu

W zależności od potrzeb i rodzaju sportu, który trenujesz możesz potrzebować różnych skarpet. Sportowe skarpetki damskie najczęściej wykonywane są z bawełny, wysoko przepuszczalnych włókien syntetycznych oraz materiału termoaktywnego. Skarpetki wykonane jedynie z bawełny są przyjazne dla skóry, ale łatwo absorbują wilgoć i wymagają długiego schnięcia, więc w czasie intensywnego treningu pot może może być przyczyną dużej niewygody. Jeśli nie trenujesz na zewnątrz warto aby twoje skarpetki zawierały domieszkę innych materiałów, które ochronią je przed podrażnieniami. Syntetyczne włókna wspomagają wentylację stopy i pozwalają na utrzymanie jej w suchym środowisku bez względu na typ aktywności. Szukając sportowych skarpetek damskich, warto więc sprawdzić jej skład.

Szwy, wzmocnienia oraz dodatkowe opcje

Sportowe skarpetki damskie nie powinny zawierać elementów uwierających stopę, dlatego unikaj grubych, odznaczających się szwów, które przy dłuższych użytkowaniu mogą być przyczyną nieprzyjemnych odczuć. Najlepiej, aby miejsca szycia były całkowicie płaskie. Twoje palce u stóp na pewno będą ci za to wdzięczne, szczególnie jeśli lubisz pokonywać długie dystanse podczas biegu. Istotne są również ściągacze, które trzymają skarpetkę na miejscu, dzięki materiał nie ulega rolowaniu, nie mówiąc już o zsuwaniu ze stopy. Dobrze gdy skarpety mają dwa ściągacze – takie podwójne zabezpieczenie gwarantuje odpowiednie dopasowanie. Sportowe skarpetki damskie mogą mieć też wzmocnienia w miejscu na palce oraz pięty, amortyzujące poduszeczki na podeszwach, a nawet zawierać w sobie jony srebra, które działają przeciwbakteryjnie. Taki dodatek w składzie zmniejsza ryzyko brzydkiego zapachu. Jeśli więc masz już w planach kolejny trening, rozejrzyj się za dobrej jakości sportowymi skarpetkami, które uprzyjemnią ci aktywność fizyczną.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

Streetwear

Moda streetwearu

Koszulki Prosto

Koszulki Prosto